Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Čím se živí propaganda? Přece lidmi!

28. 03. 2023 12:30:36
Co je příčinou toho, že se stát, tedy politici ovládající stát, domůže takového vlivu, že občané uvěří každé i sebevětší lži? Státní propaganda, cesta do socialismu.

Politické a společenské režimy jsou různé, ale dají se rozdělit na dvě základní kategorie – přátelské a nepřátelské lidem, občanům. Zamyslím se nad těmi nepřátelskými.

Nepřátelský režim stojí a padá s propagandou. I ty nejtužší totality jsou na propagandě závislé, i když jejich rejstřík nástrojů ovládání lidí je samozřejmě velmi široký – od propagandy k věznění, mučení a popravám. Takových režimů naštěstí není mnoho (byť stále mnohem více než bychom si přáli). Hodně je ovšem těch režimů, které své občany ovládají a manipulují, nenápadně jakoby v jejich vlastní prospěch, jak politici těchto režimů rádi tvrdí. Tyto režimy jsou zcela závislé na propagandě, podpořené ekonomickými nástroji daní a poplatků, příplatků a dávek. A ty jsou pak opět propagandisticky zneužívány, a kolo se točí dál.

Co je příčinou toho, že se stát domůže takového vlivu, že občané uvěří každé i sebevětší lži, kterou jim politici, úředníci a jejich pomocníčci „experti“ předloží?

Tu příčinu vlivu bychom mohli vysvětlit popisem a rozborem „vysílače“ propagandy, tedy stání moci. Mohli bychom se zabývat propagandistickými nástroji, způsobem komunikace, opakováním polopravd, politickým marketingem, rolí médií atd. Jenže i sebelepší, až geniální marketing by nebyl nic platný, kdyby neměl živnou půdu – lidi, kteří naslouchají a věří. Každý manipulátor, každý věrozvěst "svaté pravdy“, každý podvodník musí především najít publikum, které mu uvěří, které za ním půjde, ať se děje, co se děje.

Podívejme se tedy na ty, kdo jsou materiálem pro propagandu, na ty, bez kterých by žádný nepřátelský režim nemohl existovat. Jsou to lidé, občané. Ti jsou příjemcem a živnou půdou propagandy. Ta masa, na které každý jí nepřátelský režim staví, která každý nepřátelský režim umožňuje, podporuje a svými postoji živí, se dá rozdělit do tří kategorií – věřící, hloupí a pohodlní.

Věřících je nejméně. Jsou to lidé přesvědčení, že jejich strana, guru, vůdce, či jakkoliv to nazveme, je jedinou pravou silou, a vše, co udělá, je nepochybně správné. Věřící jsou nekritičtí, a kdyby jejich vůdce spáchal cokoli, budou za ním stát. Kdokoli má jiný názor je nepřítel, a je třeba jej onálepkovat – dezolát, antivaxer, pravičák. Ačkoli jsou věřící pevným jádrem moci, nejsou vlastně tou nejdůležitější skupinou, moc na nich nestojí, protože jich je málo.

Další skupinou jsou lidé hloupí. To jsou ti, které častým opakováním zafixujete cokoli - polopravdy či dokonce lži; uvěří všemu, když se jim to správně podá. Jsou to lidé, které snadno přesvědčí především autority, experti či celebrity. Stačí, že se to píše v novinách a říká v televizi – mámo, vidíš, ten pan dochtor to řiká a já sem ti to taky řikal... Vystrašit, vyvolat pocit ohrožení, a potom uklidnit, protože MY se o vás postaráme, a jsou vaši. Tato skupina je asi větší než skupina věřících, ale stále není dost velká na to, aby na ní stála moc, aby se její pomocí dalo „v klidu“ vládnout. Tedy vládnout posvém a pro sebe.

Největší, a pro moc občanům nepřátelských režimů zcela zásadní, je skupina třetí – pohodlní. Taková je totiž většina lidí (a pan Gauss nám to rozložení dobře popsal). Tito lidé nedělají vlastně nic špatného. Mají svoje starosti, a mají jich opravdu dost. Musí se uživit, mají děti, o které se starají, mají své záliby, zájmy a koníčky, občas jim hapruje zdraví, takže neví, kam dřív skočit. Řeší problémy ve vztazích v páru, na pracovišti, v baráku,... Prostě normální život, který není nijak dramatický, ale jistě není jednoduchý.

Tihle lidé nemají chuť, sílu a energii, ale třeba i jen zájem starat se o politiku. Nechtějí přemýšlet o tom, co jim politici předkládají, nechtějí se tím zabývat. Nechtějí zjistit, že jim politici lžou, protože to by se tím třeba museli zabývat - narušilo by to jejich klid. Nechtějí si komplikovat život. A to je voda na mlýn politiků, to je to podhoubí každé moci. Ta masa lidí pohodlných nebo jen unavených běžným životem, se prostě nechce a nebude zamýšlet nad tím, jestli ty počty mrtvých nejsou náhodou podivné, jestli je pravda, že tahle vakcína funguje tak, a ne onak, jestli nám elektřinu zdražila válka nebo spíše Německo a politika EU, jestli jsou opravdu ti živnostníci takoví vyžírkové, jak se jim tvrdí.

Propagandu a znalost chování lidí využívali dříve komunisté, pak socialisté, třeba Zeman, Špidla a Sobotka, potom Babiš, a po něm Fiala. Těm lidem, na kterých tihle političtí podvodníci staví, těm hloupým a pohodlným, to nemám za zlé. To nejsou viníci, to jsou oběti. A co je důsledkem oné státní propagandy? Fakt, že se stále hlouběji propadáme do socialismu. Stáváme se státem, v kterém je na prvním místě právě stát, a teprve potom jeho občané. A když říkám stát, tak to jsou ti, kdo ten stát ovládají a vlastní – politici, nadnárodní korporace a vysocí státní úředníci. Tam nás osm let své vládní moci táhl Andrej Babiš, tam nás už druhým rokem vleče Petr Fiala.

Kam že nás vlečou? Do socialismu.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Radomil Bábek | úterý 28.3.2023 12:30 | karma článku: 12.63 | přečteno: 264x

Další články blogera

Radomil Bábek

Česko ve formě? To uvidíme...

Komentář k vystoupení vlády a představení konsolidačního balíčku pod názvem Česko ve fomě. Bude Česko ve formě?

11.5.2023 v 16:00 | Karma článku: 25.43 | Přečteno: 467 | Diskuse

Radomil Bábek

Progresivisté všech zemí, spojte se!

Progresivismus je neomarxistický levičácký směr, je to komunismus v novém hávu. A cílem progresivistů není nic menšího než ovládnutí společnosti, nastolení vlády levice a porážka kapitalismu.

5.5.2023 v 10:27 | Karma článku: 27.22 | Přečteno: 501 | Diskuse

Radomil Bábek

„Nebudu šetřit, nebudu a nebudu!“ dupnul si ministr financí ČR

Ministr financí pan Stanjura zoufale hledá, kde by do státní kasy dostal nějaké peníze. Nemůžeme se mu divit, jeho hospodaření je neudržitelné a penízky mu utíkají pod rukama. Že by ale šetřil?! To ne, raději zvedne daně.

24.4.2023 v 8:36 | Karma článku: 47.02 | Přečteno: 8550 | Diskuse

Radomil Bábek

Česká vláda se zadlužila a koupila 166 ostrovů v Karibiku! Nebo ne?

Je možné za pouhých dvanáct týdnů vytvořit dluh 166 miliard korun? A pokud ano, kam se takové peníze poděly?

19.4.2023 v 17:14 | Karma článku: 35.96 | Přečteno: 937 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Jirků

V Rusku povinně strhávají z mezd a platů dobrovolný příspěvek na válku

Státní zaměstnanci i v některých soukromých společnostech povinně přispívají do fondů na podporu války. Studenti zdarma šijí uniformy a pracují místo mobilizovaných.

8.6.2023 v 19:02 | Karma článku: 11.28 | Přečteno: 173 | Diskuse

Michal Vimmer

Práva trpaslíků

Trpaslík prý má právo vybrat si (d)obra, který ho ochrání před (zlo)brem. A když si vybrat neumí, obr poradí. V 90.letech, kdy se hrála trpasličí volenka a ještě nás nevzali do EU, ozývaly se nápady stát se evropským Portorikem.

8.6.2023 v 8:41 | Karma článku: 23.10 | Přečteno: 578 | Diskuse

Jan Pavelec

Vláda ČR státní výdaje škrtat nemusí, ale chce.

V ČR je tempo zadlužování nejrychlejší proto, že v ostatních zemích EU rostl HDP rychleji, nikoliv proto, že by se v ČR více rozhazovalo. Škrty nejsou pro vládu vedenou ODS nástrojem pro snížení zadlužení, ale je to cíl sám o sobě

7.6.2023 v 20:30 | Karma článku: 17.04 | Přečteno: 382 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Na Ukrajině již byl skutečně zničen minimálně jeden Leopard

Situace na bojišti je velmi nepřehledná a nejasná. Obě strany buď lžou nebo mlží. V každém případě je jisté, že sankce fungují, Kreml zpětně nakupuje vlastní náhradní díly z Myanmaru a Indie.

7.6.2023 v 14:31 | Karma článku: 20.49 | Přečteno: 657 | Diskuse

Jan Ziegler

Odbory chtějí řešit krizi likvidací živnostníků

Platit krizi musí všichni ostatní, hlavně podnikatelé, ale nikoliv my. Tak by se daly zhodnotit odborářské návrhy k úsporám státního rozpočtu. Nejdřív tedy firmy řádně oškubeme a pak ještě chceme zvýšení minimální mzdy.

7.6.2023 v 13:38 | Karma článku: 22.14 | Přečteno: 450 | Diskuse
Počet článků 97 Celková karma 33.26 Průměrná čtenost 1546

Jsem čerstvý šedesátník. Jsem altruista, táta a sedminásobný děda. Jsem také lyžař a vodák. Profesí jsem krizový manažer, stratég, a především podnikatel.
Pro potřeby čtenářů je asi důležitější, že jsem pravicový konzervativec. Tedy svoboda jedince, právo rozhodovat o svém životě a nést za to odpovědnost jsou pro mne nejvyšší hodnotou.
Osm let pracuji pro české podnikání (zdarma), osm let podporuji malé podnikatele a živnostníky (nejen prací, ale i penězi). Před pěti lety jsem založil Podnikatelské odbory, které dnes mají více než 15 800 členů. Dva roky koronakrize mě utvrdily v přesvědčení, že oligarchové a evropská levice likvidují drobné podnikání. Proto budu vždy hájit práva a zájmy podnikatelů a živnostníků a všech slabých proti silnému státu.

Moje životní motto: No co, aspoň jsem to zkusil! (kdo uhodne autora, může si dát sklenku)

 

 

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...