Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

Budelíp! Výkřik ducha normalizace

19. 06. 2021 9:00:07
Proč ti lidé křičí? Mají hlad, veličenstvo, nemají chleba. Tak ať jedí koláče! (královna Marie Antoinetta, popravena 16. 10. 1793) Že nemůže podnikat? Musí mít vatu na přežití! (ministryně spravedlnosti Benešová, zatím netrestaná)

Propaganda úspěchů, propast mezi slovy politiků a jejich činy, lhostejnost k potřebám a právům občanů, slábnoucí důvěra veřejnosti k tomu, o čem se píše v tisku. Právě takové byly znaky normalizace poměrů v českých zemích v sedmdesátých a osmdesátých letech. Zdá se, že je duch normalizace zpět. Posuďte sami.

Podnikatelské odbory požádaly premiéra Babiše o setkání, abychom jednali o kompenzacích ztrát českých podnikatelů a živnostníků zaviněných vládními opatřeními v době koronakrize. Předseda vlády odmítl setkání se zástupci druhého největšího podnikatelského spolku, ve kterém je sdruženo více než 15 000 živnostníků a podnikatelů.

Předmětem schůzky s premiérem, o kterou Podnikatelské odbory veřejně žádaly, měla být pomoc živnostníkům a drobným podnikatelům v maloobchodu a službách. Těm vláda zakázala téměř rok pracovat a jsou tak v koronakrizi nejvíce zasaženým segmentem společnosti. Mnozí podnikatelé totiž na vládní kompenzace nedosáhli, mnozí byli z pomoci automaticky vyloučeni a na jiné vláda zcela zapomněla.

Připomeňme však to, co se v mediálním oceánu covidových informací dávno utopilo: Vláda zvolila taková opatření, prý na ochranu zdraví, která zasáhla jen „vybrané“ subjekty - malé podnikatele a živnostníky ve službách, obchodu, gastru a hotelnictví, v cestovním ruchu a kultuře. Těmto lidem vláda nejen zakázala pracovat, ale zároveň jim svými zákazy a příkazy přivodila ztráty – finanční, materiální i obchodní. A právě o alespoň částečné náhrady těchto ztrát nyní jde.

Někteří lidé říkají, že přece ztráty jsou rizikem podnikání. Ano, pokud vzniknou právě podnikáním, tedy například špatnými rozhodnutími podnikatele nebo jeho nehospodárným chováním. Je tedy nutné znovu a znovu opakovat, že českým podnikatelům a živnostníkům nevznikly ztráty jejich vinou, ale jako přímý důsledek vládních opatření. Proto musí vláda tyto ztráty kompenzovat.

Premiérovi se debata na téma kompenzace ztrát nehodila, protože on chce prezentovat jen svoje úspěchy. Ve věci kompenzací ztrát se cítí být na tenkém ledě, proto je přehrál dál. A tak tuhle nedůležitou, rozumějte, pro něj nechtěnou, agendu přehodil na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Jakýsi ministerský úředník nám pak napsal, že „ministr Havlíček je momentálně zaneprázdněný“. Není divu, vždyť má na triku dvě ministerstva a „pár“ dalších funkcí. Pan Havlíček ale musí především dokola a dokola opakovat lži o tom, jak skvěle se vláda postarala o české podnikatele a živnostníky a jaké statisíce každý živnostník od vlády dostal. To je jeho hlavní služba panu Babišovi – propaganda. Takže ministr průmyslu a obchodu neměl čas bavit se o kompenzacích ztrát českých podnikatelů a živnostníků.

Z jiné odpovědi téhož ministerstva jsme se dozvěděli, že je vlastně schůzka zbytečná, protože se pro postižené podnikatele a živnostníky žádná pomoc nechystá. Další kompenzace nad rámec v současnosti vyhlášených programů totiž vláda neplánuje, prý vzhledem k vývoji státního rozpočtu. Toho státního rozpočtu, v němž vláda udělala půl biliónovou díru, a my nevíme za co to utratila!.

Státní rozpočet je agenda Ministerstva financí, a tak se Podnikatelské odbory obrátily i tam. (Začíná to trochu připomínat pohádku O kohoutkovi a slepičce, že?)

Z různých tiskových zpráv a konferencí, a především z facebookového a instagramového profilu paní ministryně Schillerové by se mohlo zdát, že svět je nádherný, růžový, béžový, abychom si vypůjčili slova jedné normalizační písničky. Tedy, zatímco fotky paní ministryně máme v hojném množství, slíbené peníze českým podnikatelům a živnostníkům nedorazily. Zato k nám dorazila odpověď úředníků Ministerstva financí. Citujeme: „Jediným řešením pro část podnikatelů je postupná transformace jejich činnosti a přizpůsobení se novým společenským a ekonomickým podmínkám.“

Normalizace. Dá se říci, že tentokrát nepřichází mráz z Kremlu, jak se dělo v sedmdesátých letech, tentokrát přichází mráz normalizace z Vlády ČR. Nové společensko-ekonomické podmínky! Postupná transformace podnikatelské činnosti! To jsou fráze, jak z Poučení z krizového vývoje.

Musíme se jasně a nekompromisně postavit takové státní zvůli! Vláda přivedla statisíce malých podnikatelů a živnostníků do potíží a mnohé do existenčních problémů a místo férové kompenzace ztrát jim radí, aby se přizpůsobili novým ekonomicko-společenským podmínkám. Je nutné nebát se a žádat vládu o kompenzace, a to třeba i soudní cestou. Podnikatelské odbory spolu s několika právními kancelářemi připravují metodická vodítka, jak postupovat, co a kdy udělat a jak doložit u soudu ztráty. Jedině, když nerezignujeme, a to by vláda přesně chtěla, můžeme vyhrát.

Autor: Radomil Bábek | sobota 19.6.2021 9:00 | karma článku: 22.87 | přečteno: 653x

Další články blogera

Radomil Bábek

Vládní menu ze Strakovy akademie: Blafy šéfa Babiše

Chodili byste jíst tam, kde předkládají blafy, kde je šéfkuchař břídil a obsluha neurvale hulvátská? Jedli byste někde, kde by se vám z jejich blafů zvedal žaludek, a ještě byste jim museli platit nehorázné ceny?

28.6.2021 v 8:10 | Karma článku: 20.93 | Přečteno: 431 | Diskuse

Radomil Bábek

Jak se chystá vláda pevné ruky? Tiše a nenápadně.

Mají nám mobilní aplikace řídit život? Má nám stát pomocí mobilních aplikací zakazovat či povolovat vstup do obchodů či restaurací? Ne, náš normální život nesmí řídit stát

24.6.2021 v 14:07 | Karma článku: 41.27 | Přečteno: 3422 | Diskuse

Radomil Bábek

Co je dovoleno pánovi, není dovoleno kmánovi

Téměř každé opatření vlády zrušil některý ze stupňů českých soudů. Ale vždy zbytečně a marně. Glosa o české realitě aneb pár vět o zneužití moci a právním nihilismu.

23.6.2021 v 14:10 | Karma článku: 22.60 | Přečteno: 548 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Podrazáci a takédemokraté

Když jsem před čtyřmi lety jednal s krajskou organizací (KO)ČSSD v Liberci o mé případné kandidatuře v čele kandidátky ČSSD v tomto kraji, byla většina KO v tomto kraji (dle mých informací) nakloněna tuto mou kandidaturu podpořit.

27.7.2021 v 12:13 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 463 | Diskuse

Petr Hannig

Elektrodebilita

Možná jste si všimli, že ve čtvrti, kde bydlí střední třída, (ke které se řadím i já), se mnoho elektromobilů nenachází. Za to v předražených domech pro zbohatlíky, či jejich dospělé děti, tam je naleznete.

27.7.2021 v 10:59 | Karma článku: 45.62 | Přečteno: 3333 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Vítězství zelené ideologie nad zdravým rozumem?! Návrh komise plný slepých uliček

Evropská komise představila v polovině července přehnaně ambiciózní klimaticko-energetický legislativní balíček. Ten má EU nasměrovat ke splnění cílů vytyčených do roku 2030. Ale dá se poručit větru a dešti?

26.7.2021 v 10:51 | Karma článku: 17.72 | Přečteno: 748 | Diskuse

Jan Dočekal

Na podzim budou volby - víme podle čeho a jak se rozhodnout?

Ono se říká, že jeden hlas nic neovlivní, ale nemyslím si, že to je pravda. Pokud se na to "vybodnu", tak o to méně hlasů stačí ostatním na to, aby rozhodovali o mém, Tvém osudu, o tom co platíme. V peněžence to pocítíte i VY!

26.7.2021 v 3:12 | Karma článku: 15.03 | Přečteno: 261 | Diskuse

Martin Procházka

Je čas přejít od nařízení k doporučením

Zatímco v těchto dnech nabíhá plná imunita z očkování věkové skupině 30+, nákaza je na minimálních hodnotách a nemocnice prázdné, my se stále dusíme v respirátorech a vláda si z nás dělá šprťouchlata se vstupem do restaurací.

24.7.2021 v 21:21 | Karma článku: 21.18 | Přečteno: 864 | Diskuse
Počet článků 69 Celková karma 23.58 Průměrná čtenost 1645

Jsem pravicový konzervativec, a tedy svoboda je pro nejvyšší hodnotou. Osm let pracuji pro české podnikání, osm let podporuji malé podnikatele a živnostníky. Před čtyřmi lety jsem založil Podnikatelské odbory, které dnes mají více než 15 000 členů. Za patnáct měsíců koronakrize mi došlo, že nejen vláda likviduje drobné podnikání, ale ani současná opozice nám nepomůže. Rozhodl jsem se tedy kandidovat do Poslanecké sněmovny za stranu Trikolora Svobodní Soukromníci (jako kandidát Soukromníků).
V Poslanecké sněmovně budu hájit práva a zájmy podnikatelů a živnostníků a všech slabých proti silnému státu.

Jsem altruista, táta a děda, lyžař a vodák. Profesí jsem krizový manažer, stratég, a především podnikatel.

 

Najdete na iDNES.cz