Arogance úředníků: Česko jako malá Čína

29. 04. 2019 9:02:03
Jaký je stav naší společnosti? Jsme svobodnou zemí, kde máme jistotu práv a svobod? Máme předvídatelné právo a chování státu k občanům nebo jsme na cestě k autoritářskému režimu? A jak se to pozná?

Slouží stát občanům nebo už slouží občané státu? To lze rozpoznat podle více indikátorů, z nichž jeden vyčnívá – chování úřadů a úředníků.

Ještě před pěti šesti lety by nám připadalo přehnané, dávat do souvislosti s úředníky slova arogance či agresivita. Dnes už je to normou. Tak se změnila naše státní správa.

Je spravedlivé poznamenat, že se to netýká všech úředníků. Stále jsou úředníci, chovající se korektně a slušně, i když jsou již spíše výjimkou. Také je důležité říct, že razantní změnou k horšímu prošla hlavně Finanční správa, proto se v tomto textu budeme věnovat především jí.

Změna chování úředníků k občanům přišla s nástupem Andreje Babiše k moci. On změnil klima ve státní správě, on pustil z řetězu Finanční správu, on odstranil z jejího jednání zdrženlivost, slušnost a ohledy k občanům. Z Finanční správy udělal represivní orgán. Vybral si k tomu ty správné lidi, svoje oddané poddané. Nejdříve Simonu Hornochovou či Martina Janečka, potom Alenu Schillerovou a Tatjanu Richterovou. Jejich úkolem bylo a je měnit myšlení, postoje a chování stále níže a níže postavených úředníků FS. Jejich vinou jsme dospěli k dnešnímu stavu, ke stavu katastrofálnímu.

Katastrofou pro svobodnou společnost je, jednají-li úředníci s občany z pozice síly. Jednají účelově proti zájmům a potřebám občanů a povýšili výběr a vymáhání peněz od občanů nad jejich práva. Úředníci FS se chovají, jako by občan byl obyvatelem dobytého území, které oni mají vydrancovat.

Většinou by lidé řekli, že to je přehnané, že to není možné. Není to přehnané a je to možné. Ti občané, kteří podnikají, o tom ví své. Arogance a účelovost, přehlížení práv, potřeb a zájmů podnikatelů, to je dnes společným jmenovatelem jednání úředníků Finanční správy.

Změna chování FS je markantní při nejrůznějších kontrolách dodržování podmínek, které sami úředníci vymysleli (už to samo o sobě je absurdní). Ještě před šesti lety byli úředníci korektní a při kontrolách se zajímali, zda je vše v pořádku, tedy kontrolovali stav účetnictví a správnost odvádění daní. Například takový zákon umožňující vydání zajišťovacího příkazu (v řeči Andreje Babiše „zaklekneme na ně“) má FS k dispozici již od roku 1993. Vždy jej mohla využívat a využívala. Ovšem v odůvodněných případech a s ohledem na to, aby nikoho nepoškodila. To se změnilo. Dnes FS pracuje jako nepřátelský vymahač. Není důležité, jaký je skutečný stav věci, důležité je vymoci co nejvíce peněz na daních a pokutách. Bez ohledu na to, zda oprávněně. A to se netýká jen zajišťovacích příkazů, ale i běžných kontrol účetnictví firem nebo, a to je zvlášť křiklavý jev, kontrol EET.

Úředníci jdou po nás. Zpochybňují, vymýšlejí si, a dokonce provokují spáchání přestupků. Neberou ohledy na zájmy a potřeby občanů, nešetří jejich práv. Jako by občan-podnikatel byl nepřítelem státu, nepřítelem, kterého je třeba zmáčknout, aby platil a platil, nebo jej klidně i zlikvidovat.

To odporuje dobrým mravům, ale je to i proti smyslu českého práva. Jak to, že si to úředníci dnes dovolí? Co je příčinou jejich jednání?

Zdrojem jejich sebevědomí a příčinou jejich jednání je podpora nadřízených. Z informací od samotných úředníků víme, že jim nadřízení nejen říkají, že se nemají bát, protože se za ně postaví, ale dokonce je k takovému chování instruují a motivují!

Jaký je tedy stav naší společnosti? Podle vztahu státní správy k občanům jsme na pokraji pádu do autoritářského režimu. Nenápadný návrat socialismu. Taková malá Čína, víte? Vše pod kontrolou státu, který už není správcem věcí obecných a servisem pro občany, ale stal se občanům vládcem. Chceme-li žít svobodně, pak si to nesmíme dát líbit. Podnikatelé se brání. Podnikatelské odbory hájí práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu.

Autor: Radomil Bábek | pondělí 29.4.2019 9:02 | karma článku: 19.62 | přečteno: 414x

Další články blogera

Radomil Bábek

Podnikatelé a živnostníci: Proč podnikáme?

Zhoršují se podmínky pro podnikání, a když si na to stěžujeme, mnozí se nás ptají: „Proč vlastně podnikáte, když se vám to nelíbí?“ Možná je třeba na to odpovědět, tedy se o to pokusím.

7.6.2019 v 9:02 | Karma článku: 25.85 | Přečteno: 500 | Diskuse

Radomil Bábek

Kdo tady krade? Živnostníci, podnikatelé? Kdepak, největším zlodějem je stát!

Politici nutně potřebují skrývat fakt, že největším zlodějem je sám stát. Státní úředníci a politici a na ně napojené korporace rozkrádají peníze, které jim podnikatelé a jejich zaměstnanci svěří.

6.5.2019 v 9:01 | Karma článku: 34.73 | Přečteno: 859 | Diskuse

Radomil Bábek

Jaromír Jágr, vinen či nevinen?

Návštěva Jaromíra Jágra v Číně byla pochopitelnou aktivitou končící sportovní celebrity nebo tím Jaromír Jágr popřel vše, co kdy vykládal o svém dědečkovi a komunistech? Bylo nutné, aby se rozesmátý fotil s kancléřem Mynářem?

30.4.2019 v 11:23 | Karma článku: 33.10 | Přečteno: 2751 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladislava Chourová

Ministerstvo osamělosti.

Zvláště teď v předprázdninové době sladkého nic nedělání při otázce "a kam se chystáte na dovolenou" občas zaslechnu napříč generacemi povzdech. "Ale nikam, asi budu raději v práci. Samotné se mi nikam nechce." Před lety, krátce

18.6.2019 v 14:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse

Jiří Turner

Mariánský sloup jako zdvižený prostředníček serioznímu náhledu na historické události

Na událostech kolem Mariánského sloupu se dá pozorovat zcela malicherné rozdmýchávání vášní, stejně jako pokusy o falšování historie. Myslím, že bylo zbytečné v roce 1918 sloup bourat a je zbytečné ho v roce 2019 stavět znovu.

18.6.2019 v 11:23 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 813 | Diskuse

Libor Popovský

Španělsko: Raketový vzestup kriminality migrantů

Článek Soerena Kerna "Spain: Surge in Migrant Crime", který vyšel 20. května 2019, přeložený mnou a paní Helenou Kolínskou.

18.6.2019 v 9:15 | Karma článku: 36.18 | Přečteno: 1327 | Diskuse

Petr Altman

Recept na dvojí kvalitu (obalů) potravin

Paní komisařka Jourová strávila podle svých vlastních slov posledních 5 let tím, co jsme my doma vyřešili bez nutnosti létat každý týden do Bruselu...

18.6.2019 v 8:39 | Karma článku: 17.59 | Přečteno: 594 | Diskuse

Michal Konečný

Ta dnešní mladá generace je hrozná.

Kritizovat mladou generaci je sport, kterým lidstvo žije už statisíce let. Když opictvo slezlo se stromů a posléze vzalo do ruky klacek, generační rozdíly moc nevznikaly. Syn i vnuk uměli totéž, co otec a děda.

18.6.2019 v 8:06 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 313 | Diskuse
Počet článků 60 Celková karma 28.32 Průměrná čtenost 1732

Jsem pravicový konzervativec a přesto altruista, táta a děda, lyžař a vodák. Profesí jsem krizový manažer, stratég a taky generální ředitel a předseda dozorčí rady VZK Group.
Stát stále posiluje svou moc a svoboda podnikání se tenčí. Proto je nutné hájit práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu. Je třeba vrátit společnost k zdravému stavu, kdy občané o sobě rozhodují svébytně a stát jim do toho nemluví.
Snažím se aktivně pracovat ve prospěch podnikatelů, proto jsem založil a řídím dvě organizace, Podnikatelské odbory a Asociaci podnikatelů a manažerů.
Radomil Bábek

radomil.babek@podb.cz

Najdete na iDNES.cz