Máte slovo, živnostníci? Ne, vy nikoho nezajímáte!

25. 03. 2019 9:01:02
Co si živnostníci skutečně myslí, to vládu nezajímá. Podle rčení „držet hubu, držet krok“ jsou dobří jen k tomu, aby platili daně a neotravovali. Přestává to platit, když se přiblíží volby, ale po nich je vše ve starých kolejích.

Proč se živnostníci neozvou? Proč neřeknou naplno, co si myslí, jak se jim žije a co jim vadí? Protože jim k tomu nikdo nedá prostor.

Úřady, politici a předsedové několika „podnikatelských“ spolků vytvořili pevnou hráz, která brání veřejnost před pravdou o živnostenském životě, o podmínkách a potřebách malých podnikatelů. Těch živnostníků, malých a středních podnikatelů je skoro 1 milion 300 tisíc a přesto je odsunuli na okraj společnosti.

Andrej Babiš a Alena Schillerová by se třeba ohradili. Zvou přece podnikatelské spolky, scházejí se s jejich představiteli a projednávají s nimi svoje návrhy a jejich, rozuměj podnikatelů, potřeby. Potíž je v tom, že si vybrali jen několik organizací, které jim jdou na ruku, které podporují jejich politiku a které, a to je obzvlášť nechutné, klidně jdou s nimi proti zájmům podnikatelů a živnostníků.

Kdo s úředníky a politiky tak rád spolupracuje? Samozřejmě to nejsou ty podnikatelské spolky, jsou to jen konkrétní jedinci, kteří se za ně schovávají. Všichni je známe a většina živnostníků jim nemůže přijít na jméno: Karel Havlíček (AMSP), Marta Nováková (SOCR), Vladimír Dlouhý (HK), Václav Stárek (AHR) či Zdeněk Juračka (AČTO). O ně se opírá státní správa, oni servilně podporují vše, co si na živnostníky stát vymyslí.

Chcete EET? Výborný nápad. Chcete kontrolní hlášení? Proč ne? GDPR, přihlašování k DPH, v zákonech nesplnitelné lhůty a likvidační pokuty za jejich nedodržení, statisíce šikanózních kontrol, odpovědnost za exekuce zaměstnanců, stovky drobných ústrků a povinností, archivace každého papíru, zaklekávání finanční správy atd. atd. Zákazy, příkazy, nové podmínky? Sem s tím, oni to ti živnostníci unesou.

A tak se funkcionáři schovávají za podnikatelské spolky a vedou si vlastní politiku spolupráce se státem, v posledních letech pak spolupráci s Andrejem Babišem. Klidně popřou i výsledky průzkumů ve vlastních organizacích, jen aby se zavděčili panu Babišovi a především, aby podpořili byznys velkých organizací. I když se zaštiťují živnostníky, což je v nyní velmi populární, stačí se podívat na seznamy jejich členů, pokud je vůbec zveřejňují, a je jasné, kde je hlavní váha jejich zájmů.

Úředníci a politici vytvořili s pomocí Havlíčka, Novákové, Dlouhého a spol. kastu nedotknutelných. Izolovali od rozhodování o podnikání všechny, kdo se jim nehodí, všechny, kdo jsou kritičtí k státní politice moci. Dobře to dokumentuje úryvek z textu, kterým ministryně Schillerová odmítla žádost Podnikatelských odborů, aby byly přizvány k veřejně oznámeným jednáním s podnikatelskými spolky: „Na jednání byli pozváni zástupci nejvýznamnějších profesních a podnikatelských sdružení, které se od počátku příprav EET na podobě zákona podílejí a v jejichž těsné součinnosti byl zákon zaváděn.“ (zdroj: Odpověď ministryně Schillerové ze dne 18. 1. 2018) Je zřejmé, že už si politici, úředníci ani jejich spojenci v podnikatelských spolcích vůbec neuvědomují, že „podílet se na zavádění EET“ znamená pracovat proti zájmům malých podnikatelů a živnostníků.

Časy se mění a Babišovi podporovatelé se už nemusí přetvařovat. Už nemusí dělat, jako by je zajímaly osudy živnostníků, obchodníku, řemeslníků, kadeřnic či hospodských na venkově. Dosahují svých odměn. Paní Marta Nováková se stala ministryní obchodu a průmyslu, ředitelka Svazu obchodu a cestovního ruchu jí dělá náměstkyni. Pan Karel Havlíček cestuje s Andrejem Babišem po světě, pan premiér jej chválí, kudy chodí a oba se už klidně vedle sebe postaví v televizním pořadu proti živnostníkům. Už to tak vypadá, že Karel Havlíček bude také ministrem. Jistě zaslouženě.

Na závěr bude užitečné připomenout si známý, byť negativní společenský jev: Když někdo podporuje moc, která utiskuje jeho vlastní lidi, říká se tomu kolaborace.

Autor: Radomil Bábek | pondělí 25.3.2019 9:01 | karma článku: 29.80 | přečteno: 813x

Další články blogera

Radomil Bábek

Podnikatelé a živnostníci: Proč podnikáme?

Zhoršují se podmínky pro podnikání, a když si na to stěžujeme, mnozí se nás ptají: „Proč vlastně podnikáte, když se vám to nelíbí?“ Možná je třeba na to odpovědět, tedy se o to pokusím.

7.6.2019 v 9:02 | Karma článku: 25.85 | Přečteno: 500 | Diskuse

Radomil Bábek

Kdo tady krade? Živnostníci, podnikatelé? Kdepak, největším zlodějem je stát!

Politici nutně potřebují skrývat fakt, že největším zlodějem je sám stát. Státní úředníci a politici a na ně napojené korporace rozkrádají peníze, které jim podnikatelé a jejich zaměstnanci svěří.

6.5.2019 v 9:01 | Karma článku: 34.73 | Přečteno: 859 | Diskuse

Radomil Bábek

Jaromír Jágr, vinen či nevinen?

Návštěva Jaromíra Jágra v Číně byla pochopitelnou aktivitou končící sportovní celebrity nebo tím Jaromír Jágr popřel vše, co kdy vykládal o svém dědečkovi a komunistech? Bylo nutné, aby se rozesmátý fotil s kancléřem Mynářem?

30.4.2019 v 11:23 | Karma článku: 33.10 | Přečteno: 2751 | Diskuse

Radomil Bábek

Arogance úředníků: Česko jako malá Čína

Jaký je stav naší společnosti? Jsme svobodnou zemí, kde máme jistotu práv a svobod? Máme předvídatelné právo a chování státu k občanům nebo jsme na cestě k autoritářskému režimu? A jak se to pozná?

29.4.2019 v 9:02 | Karma článku: 19.62 | Přečteno: 414 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladislava Chourová

Ministerstvo osamělosti.

Zvláště teď v předprázdninové době sladkého nic nedělání při otázce "a kam se chystáte na dovolenou" občas zaslechnu napříč generacemi povzdech. "Ale nikam, asi budu raději v práci. Samotné se mi nikam nechce." Před lety, krátce

18.6.2019 v 14:38 | Karma článku: 6.43 | Přečteno: 162 | Diskuse

Jiří Turner

Mariánský sloup jako zdvižený prostředníček serioznímu náhledu na historické události

Na událostech kolem Mariánského sloupu se dá pozorovat zcela malicherné rozdmýchávání vášní, stejně jako pokusy o falšování historie. Myslím, že bylo zbytečné v roce 1918 sloup bourat a je zbytečné ho v roce 2019 stavět znovu.

18.6.2019 v 11:23 | Karma článku: 21.69 | Přečteno: 849 | Diskuse

Libor Popovský

Španělsko: Raketový vzestup kriminality migrantů

Článek Soerena Kerna "Spain: Surge in Migrant Crime", který vyšel 20. května 2019, přeložený mnou a paní Helenou Kolínskou.

18.6.2019 v 9:15 | Karma článku: 36.50 | Přečteno: 1377 | Diskuse

Petr Altman

Recept na dvojí kvalitu (obalů) potravin

Paní komisařka Jourová strávila podle svých vlastních slov posledních 5 let tím, co jsme my doma vyřešili bez nutnosti létat každý týden do Bruselu...

18.6.2019 v 8:39 | Karma článku: 17.82 | Přečteno: 611 | Diskuse

Michal Konečný

Ta dnešní mladá generace je hrozná.

Kritizovat mladou generaci je sport, kterým lidstvo žije už statisíce let. Když opictvo slezlo se stromů a posléze vzalo do ruky klacek, generační rozdíly moc nevznikaly. Syn i vnuk uměli totéž, co otec a děda.

18.6.2019 v 8:06 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 316 | Diskuse
Počet článků 60 Celková karma 28.32 Průměrná čtenost 1732

Jsem pravicový konzervativec a přesto altruista, táta a děda, lyžař a vodák. Profesí jsem krizový manažer, stratég a taky generální ředitel a předseda dozorčí rady VZK Group.
Stát stále posiluje svou moc a svoboda podnikání se tenčí. Proto je nutné hájit práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu. Je třeba vrátit společnost k zdravému stavu, kdy občané o sobě rozhodují svébytně a stát jim do toho nemluví.
Snažím se aktivně pracovat ve prospěch podnikatelů, proto jsem založil a řídím dvě organizace, Podnikatelské odbory a Asociaci podnikatelů a manažerů.
Radomil Bábek

radomil.babek@podb.cz

Najdete na iDNES.cz