Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Sociopat u moci? Zle, matičko, zle …

16. 11. 2018 17:45:00
Pokud se sociopat, člověk bez svědomí a studu, dostane do vrcholových pater společnosti, je zle. To je situace extrémně nebezpečná a společnosti může jít o přežití. Hrůza pomyslet, že by se takový člověk stal třeba premiérem.

Nejprve je nutno říci, že sociopat není člověk nemocný. Sociopatie není nemoc, neléčí se to medikamenty ani není třeba sociopata zavírat do polstrovaných místností.
Na druhou stranu může být sociopat velmi nebezpečný, a je proto dobré jej rozpoznat a izolovat od slušné společnosti, především od jakékoli formy moci. Tu totiž téměř s jistotou zneužije.

Je možné sociopata poznat? Jak se takový sociopat chová?

Především dokáže být velmi okouzlující. Zvláště v počátcích setkání, na začátku situace, se umí chovat velmi mile. Třeba když začíná nějaký rozhovor v televizi, tak je sociopat usměvavý, až laskavý. Počátečním okouzlujícím chováním dokáže mnoho lidí oklamat.

Aby byl sociopat úspěšný, nesmí mu chybět povrchní osobní kouzlo. Bez toho by se neprosadil. Dále už můžeme jen shrnout, že typickými rysy a projevy sociopata jsou lež, absence svědomí, extrémní egocentrismus, chorobná touha po moci a potřeba nadřazenosti, neschopnost spolupráce, lhostejnost k citům, pocitům a osudům jiných lidí a téměř absolutní účelovost jeho jednání. Slušnost považuje sociopat za slabost.

K lidem se chová výhradně účelově. Kdo s ním souhlasí, může mu sloužit (sociopat nemá spolupracovníky, jen slouhy), kdo s ním nesouhlasí, je nepřítel. Běžným projevem jeho ega je nadřazené chování.

Účelovost jednání sociopata je extrémní. Ve chvílích, kdy něčeho potřebuje dosáhnout, dokáže být milý, přátelský a velmi přesvědčivý. Jakmile toho dosáhne, nastoupí absolutní lhostejnost k potřebám druhé strany. Pokud jej chce někdo žádat o nápravu, připomene mu jeho odpovědnost nebo dokonce vytkne chyby, stává se sociopat v lepším případě hluchým a slepým, v tom horším a častějším se v něm probudí běs. Co si to dovolují?

Typickým projevem je u sociopata také nedostatek až absence studu. Je-li např. přistižen při lži, neváhá vinit jiné, je agresivní a arogantní. Lež je pro něj běžným nástrojem k dosahování vlastních cílů. Lže nebo mlží o vlastní minulosti, bagatelizuje vlastní chyby a prohřešky, na které se již přišlo, zatajuje vše, co se mu nehodí. Vytáčí se, překrucuje, zneužívá situace, a to vše s drzou samozřejmostí. Vytváří dojem, že jeho jednání je přece správné a korektní.

Své nepřátele (to jsou všichni, kdo s ním nesouhlasí nebo po něm něco vyžadují, např. odpovědnost) se snaží ponížit, porazit, rozdrtit. Pomlouvá je, špiní a neuzná na nich nic dobrého. Proč? Protože nejsou s ním, protože ohrožují jeho postavení, protože neuznávají jeho nadřazenost.

Sociopata na něco upozorňovat, chtít po něm, aby se zodpovídal, aby dokonce přiznal chyby? Jako když píchnete do vosího hnízda. V těchto situacích je dobré dívat se především na sociopatovu řeč těla. Ta jej vždy prozradí. Podle osobnostního typu jsou dva hlavní způsoby chování sociopata v těchto situacích. První je ledově klidný, chová se urážlivě, jeho projev je výsměšný a sarkastický. Druhý typ řve, nadává a uráží hrubými slovy, je vulgární a těžko se kontroluje. Pokud je k dispozici záznam vytočeného sociopata, pak nejlepším studijním materiálem je sledování jeho projevu bez zvuku. Zážitek.

Inteligence sociopatů je samozřejmě velmi různá, ale vždy jsou vybaveni vysokou mírou sociální inteligence. V rozhovorech sociopat dokáže často pronášet téměř nesmyslné věty. Neodpovídá na otázky, uhýbá, útočí a rád přeskakuje k zcela jiným tématům. Jeho projev může být nesourodý, bezobsažný, ale vždy je přesvědčivý. Teprve doslovný přepis záznamu sociopatova spontánního projevu prokáže, jaké přemety a přeskoky v řeči dělá, jak ubohý je jeho verbální projev.

Kulturu člověka poznáte podle toho, jak mluví, když jej nikdo neslyší. Sociopat vykazuje hraniční extrémy chování v situacích, kdy je pod kontrolou okolí, a když pod kontrolou okolí není. Dokáže být příjemný a chovat se konstruktivně před kamerami televizí, aby krátce poté mluvil s despektem a pohrdáním o lidech, kteří pro něj pracují nebo, s kterými je v jednom týmu. Bez sebemenší známky studu, když si myslí, že jej nikdo neslyší, uráží v hovorech se svými nohsledy lidi, s kterými se před malou chvílí poplácával po ramenou.

Sociopata bychom mohli popisovat hodiny a stále bychom s ohromením objevovali další projevy jeho poškozené osobnosti. Na závěr je dobré se zamyslet, zda je sociopatie společensky nebezpečná či nikoli. Odpověď není zcela jednoznačná.

Problém nenastává, když má člověk některé sociopatické rysy. To je naopak celkem běžné, zvláště u lidí ve vysokých řídících pozicích. Možná je trocha té sociopatie k vládnutí či řízení organizací, nebo i k zvládání některých krizových situací potřebná. Taková částečná míra sociopatie není společensky nebezpečná.

Problém nastane, pokud jedinec naplňuje většinu znaků sociopata a dostane se mu do rukou velká moc. Dá se pak hovořit o osobnosti hraniční, o sociopatovi, který vše a všechny kolem sebe využívá k svému prospěchu. Takoví bývají mafiánští bossové, násilníci, ale i podvodníci, kteří klidně oberou staříka a ještě ho zmlátí. Pokud se takový sociopat bez svědomí a studu dostane do vrcholových pater společnosti, je zle. To je situace extrémně nebezpečná a lidem či společnosti může jít o přežití.

Kdyby došlo na nejhorší, a takový člověk se stal třeba prezidentem, mocným ministrem nebo premiérem, může být ohrožena demokracie i naše svoboda na dlouhá léta do budoucna.

Zdroje (výběr): Psychology Today: How to Spot a Sociopath; Koukolík Fr.: Mocenská posedlost, Karolinum,
Praha 2011; vlastní pozorování i sebereflexe.

Doporučené studijní materiály:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2110265-komu-prospeje-todle-kampan-komu-interview-ct24-s-andrejem-babisem

https://www.youtube.com/watch?v=-zU2rYZJvPA

https://www.youtube.com/watch?v=HVzU6qOn0nA

http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/the-student-times-ziskaly-novinarskou-cenu-za-rozhovor-s-babisem-1331998

Autor: Radomil Bábek | pátek 16.11.2018 17:45 | karma článku: 34.88 | přečteno: 2289x

Další články blogera

Radomil Bábek

Tři roky likvidace drobných podnikatelů

Politici, jako Babiš, Schillerová či Havlíček, si usmysleli, že drobné podnikatele zlikvidují, aby se tady lépe dýchalo obrovským korporacím, obchodním řetězcům a nadnárodním firmám. A EET jim v tom vydatně pomáhá.

9.12.2019 v 9:08 | Karma článku: 33.69 | Přečteno: 1110 | Diskuse

Radomil Bábek

EET: Tři roky lží

Nezlepšil se výběr daní, nenarovnalo se podnikatelské prostředí a nezlepšil se stav šedé ekonomiky. Jako politický nástroj se však EET velmi osvědčila. Stát posílil svou moc nad drobným podnikáním.

2.12.2019 v 9:07 | Karma článku: 35.08 | Přečteno: 1149 | Diskuse

Radomil Bábek

Druhá loupež komunistům nevyšla

Nejprve (nejen) církve okradli a ukradený majetek zdevastovali. A místo aby odškodnili okradené, pokusili se církve okrást podruhé. Komunisté. V úterý 15. 10. 2019 však zvítězil rozum a ústava nad rudou ideologií.

16.10.2019 v 9:00 | Karma článku: 28.09 | Přečteno: 543 | Diskuse

Radomil Bábek

Podnikatelé a živnostníci: Proč podnikáme?

Zhoršují se podmínky pro podnikání, a když si na to stěžujeme, mnozí se nás ptají: „Proč vlastně podnikáte, když se vám to nelíbí?“ Možná je třeba na to odpovědět, tedy se o to pokusím.

7.6.2019 v 9:02 | Karma článku: 26.54 | Přečteno: 595 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Čumpelík

Nebezpečí katastrofické apokalypsy civilizace naznačuje pandemie koronavirusu VID–19

Přes příšerný nepořádek na tržišti ve Wu-chanu nemusí jít o přírodní mutaci koronavirusu, ale o možný únik atypické laboratorní mutace koronavirusu. Účel a hranice vědeckého laboratorního výzkumu a vývoje nejsou uzamčené.

29.3.2020 v 7:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 |

Jiří Kůs

Nanotechnologie jako strategická technologie České republiky

Kombinace českých nanotechnologií se musí stát základem budoucího integrovaného systému preventivní ochrany obyvatelstva. Udělejme nanotechnologie strategickou technologií České republiky.

28.3.2020 v 19:26 | Karma článku: 25.27 | Přečteno: 450 | Diskuse

Jiří Štipský

Je děsivé, jak snadno lze lidem nasadit náhubky

A ještě děsivější je skutečnost, jak snadno si někteří lidé tuto povinnost bezmyšlenkovitě osvojí a ještě jsou připraveni nabádat k tomuto sebeomezení i ostatní.

28.3.2020 v 18:12 | Karma článku: 29.54 | Přečteno: 1250 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ach jo ...

Izrael v šoku. Stejskal v šoku. První věta je částí nadpisu článku v Lidových novinách z 28. března. Izrael v šoku: Ganc jde s „Bibim“. Vít Štěpánek v něm popisuje nejnovější politický vývoj v Izraeli.

28.3.2020 v 17:35 | Karma článku: 10.16 | Přečteno: 265 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O soudcovském aktivismu

Když exministryně spravedlnosti varovala před soudcovským aktivismem, jakkoli k ní chovám úctu a sympatie, měl jsem obavy, jestli trochu nepřehání. Teprve nyní jsem pochopil, že měla pravdu (a proč ji měla).

28.3.2020 v 11:35 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 575 | Diskuse
Počet článků 63 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1702

Jsem pravicový konzervativec a přesto altruista, táta a děda, lyžař a vodák. Profesí jsem krizový manažer, stratég a taky generální ředitel a předseda dozorčí rady VZK Group.
Stát stále posiluje svou moc a svoboda podnikání se tenčí. Proto je nutné hájit práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu. Je třeba vrátit společnost k zdravému stavu, kdy občané o sobě rozhodují svébytně a stát jim do toho nemluví.
Snažím se aktivně pracovat ve prospěch podnikatelů, proto jsem založil a řídím dvě organizace, Podnikatelské odbory a Asociaci podnikatelů a manažerů.
Radomil Bábek

radomil.babek@podb.cz

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...