Zárodek autoritářského režimu v České republice?

18. 04. 2016 9:00:00
Zákazy, příkazy, kontroly, hrozby pokut a kriminalizace chování občanů. Tak se vytváří poslušná společnost, která vyhovuje všem autoritářům.

Jedním z nástrojů každého autoritářského režimu je vytvoření mnoha a mnoha nejrůznějších pravidel, která pak může státní moc kontrolovat. Jejich dodržování je pro občany obtížné, protože pravidel je obrovské množství a jsou tak propletena, že se v tom nikdo nevyzná. Vytváří se tak setrvalá hrozba kontrol a sankcí.

Autoritářské režimy také nenápadně zavádějí do svých právních systémů princip presumpce viny. Stačí podezření či udání, a obviněný musí prokazovat svou nevinu. To dokonale zvládali nacisté, velmi efektivně s tím pracovali komunisté, velmi umně s tím pracovala středověká inkvizice. Ano, stačilo, aby byl člověk označen za kacíře a musel prokazovat, že kacířem není. Asi není třeba zdůrazňovat, že dokazovat, že něco nejsem, že jsem něco neudělal nebo dokonce, že jsem si něco nemyslel, je téměř nemožné. Proto to vyhovuje autoritářům, proto presumpci viny používají.

Takové autoritářské tendence jsou zcela zřejmé v záměrech a jednání některých dnešních členů vlády. Ministr Dienstbier připravuje zákon na ochranu udavačů, ministr Chovanec posiluje znovu moc policie, ministr Babiš kontroluje malé podnikatele a živnostníky a ministryně Marksová bude kontrolovat platovou rovnost-nerovnost mužů a žen.

Na posledním příkladu si ukažme, jak zrůdný je to záměr a jak totalitní, až inkviziční praktiky zavádí.

Několik genderových organizací provedlo obskurní (obskurní = pochybný, podezřelý, bezvýznamný, závadný) průzkum na téma nerovnosti platů mužů a žen na stejných pozicích. Obskurním jejich průzkumy nazývám proto, že nezkoumaly stav a vztahy věcí, prostředí a jevů, ale jen si potřebovaly průzkumem potvrdit své výchozí stanovisko, že ženy jsou usurpovány. Obskurní jsou proto, že zcela nepokrytě pomíjí zásady sociologického výzkumu a průzkumů. Nezohledňují mnoho faktorů, které případnou nerovnost mohou ovlivnit, protože tyto faktory se jim nehodí. Obskurní jsou tyto průzkumy i z hlediska výstupů a interpretace. Stačí poslechnout si zcela tendenční výklady autorek průzkumu, abychom pochopili, že je to jen nástroj genderové propagandy.

Na základě výsledků „průzkumů“ zahájila ministryně práce a sociálních věcí Marksová kampaň proti zaměstnavatelům. Vytvořila kontrolní orgán, který bude kontrolovat, zda jsou ve firmách ženy placeny stejně, jako muži na stejných pozicích. A pokud tomu tak nebude, pak bude muset podnikatel vysvětlovat, proč tomu tak je, a prokazovat, že pro to má uznatelné důvody. Presumpce viny nejhrubšího ražení.

Je možné, že skutečně někde dojde k platové diskriminaci? Ano, to je možné. Například je znám fakt, že velcí muži s bohatým vlasovým porostem mají lepší vyhlídky a lepší pracovní postavení, než malí, tlustí, plešatí. Nebo hezké ženy mívají snazší život, nežli ošklivé. A lidé s vadou řeči či držení těla se hůře uplatňují. Jak bude všechny tyto a další hendikepy paní Marksová řešit? Dá 400 milionů korun na odstraňování diskriminace malých, tlustých a plešatých? To bych ocenil, do této kategorie patřím.

S diskriminací bychom zjevně nikam nedošli. To bychom mohli vytvářet nekonečné množství skupin a skupinek, které jsou podle nich samých diskriminovány. Ano, podle nich, to je klíčový výraz. Všichni to dobře známe, ať už jako zaměstnavatelé nebo zaměstnanci. Jakmile se objeví někdo, kdo dělá stejnou práci, tzn. já si myslím, že stejnou, a má za ni více peněz, zcela jistě je to diskriminace. Nespravedlnost! Málokdo dokáže ocenit všechny faktory, podle kterých se výše odměny tvoří. Co vše člověk dělá, jak to dělá, s jakým nasazením pracuje, jaké má konkrétní výsledky, jak pracuje s lidmi, jaký má vliv na výkon jiných týmů a celé firmy atd. atd. Jen několik málo svatých jedinců dokáže sebekriticky a spravedlivě říct: Jo, on ten Nováček je prostě dříč, a ještě své práci rozumí líp než já, takže si zaslouží lepší plat než já.

Takový přístup lidí k porovnání platů svých a druhých je zcela přirozený. To není nic, co bychom všichni neznali a s čím bychom neuměli žít. Problém nastane, když si někdo tento přirozený jev, tuto lidsky přijatelnou nedokonalost povahy člověka vezme za záminku, aby manipuloval společností. A přesně to dělá ministryně Marksová. Vzala si jako záminku nerovnost platů žen a mužů na stejných pozicích a zahájila inkviziční tažení. Utratí za to miliardy, neboť 400 milionů je jistě jen začátek, a začne kontrolovat podnikatele a nutit je, aby prokazovali svou nevinu. A přitom jí do toho nic není. Je přece svobodným právem dvou dospělých a svéprávných lidí, zaměstnance a zaměstnavatele, aby se domluvili na výši platu. Paní Marsová možná neví, že zaměstnavatelé mají nedostatek lidí, a dobrých a výkonných lidí, těch je vůbec jako šafránu. Takže mi ukažte někoho, kdo by riskoval, že mu odejde či nenastoupí kvalitní člověk, jen proto, že by jej diskriminoval. Promiňte mi hrubší výraz: To je ale pitomost! Paní Marksová tohle ovšem ví, jen se jí ta „diskriminace“ prostě hodí do krámu.

Nejsem jediný, kdo tvrdí, že je mým nezadatelným právem odměňovat své zaměstnance zcela podle svého uvážení (a oni zase svobodně uváží, zda u mne chtějí pracovat). Mohu se odvolat se na autoritu věky prověřenou. Už v Bibli (Matouš 20, 1-16) si dělníci stěžovali, že dostali méně, než podle nich měli. A hospodář na vinici jim řekl: ‚Příteli, já ti nekřivdím. Nedomluvil ses se mnou na denáru? Vezmi si, co ti patří, a běž. Nesmím si snad na svém dělat, co chci? Anebo snad kvůli mé štědrosti trpíš závistí?‘

Autor: Radomil Bábek | pondělí 18.4.2016 9:00 | karma článku: 39.59 | přečteno: 2617x

Další články blogera

Radomil Bábek

Digitalizace státní správy? Fraška po česku

Ministryně Nováková se chlubí, že „Digitalizací státní správy dochází k snižování administrativní zátěže.“ To ovšem zní většině podnikatelů a živnostníků jako provokace.

16.2.2019 v 9:09 | Karma článku: 25.16 | Přečteno: 684 | Diskuse

Radomil Bábek

Andrej Babiš je týral , teď sází na stockholmský syndrom

Andrej Babiš nedělá nic, co by mu nepřineslo osobní prospěch. Potřebuje se udržet u moci nebo, pokud by to bylo možné, svou moc ještě navýšit. Teď můžeme sledovat jeho snahu opět si získat přízeň živnostníků.

7.2.2019 v 9:50 | Karma článku: 38.64 | Přečteno: 3443 | Diskuse

Radomil Bábek

Spojené státy evropské: Naivita nebo zlý úmysl?

Stále častěji se objevují lidé, kteří tvrdí, že federalizace Evropy by nemusela být špatná, případně rovnou mluví o Spojených státech evropských. Kdo to říká? Stará garda levičáků v EU a jejich dorost. Pokusím se tomu oponovat.

23.11.2018 v 9:00 | Karma článku: 31.02 | Přečteno: 629 | Diskuse

Radomil Bábek

Sociopat u moci? Zle, matičko, zle …

Pokud se sociopat, člověk bez svědomí a studu, dostane do vrcholových pater společnosti, je zle. To je situace extrémně nebezpečná a společnosti může jít o přežití. Hrůza pomyslet, že by se takový člověk stal třeba premiérem.

16.11.2018 v 17:45 | Karma článku: 34.78 | Přečteno: 2189 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

I v hidžábu je krásná. Bez něj ale mnohem krásnější

Vzpomínáte na loňskou hidžábovou revoltu v Íránu? Během protivládních nepokojů našlo několik mladých žen odvahu: sundaly na veřejnosti muslimský šátek a neohroženě s ním mávaly ve vzduchu.

17.2.2019 v 8:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jiří Ručka

Další absurdní a zbytečné nařízení Bruselu vzejde v platnost 20. května 2019.

Na různé hloupé až bizarní nařízení bruselského „velkovévodství“ už jsme si pomalu zvykli, ale to, které začne platit v květnu tohoto roku, je slušně řečeno kuriózní.

17.2.2019 v 8:15 | Karma článku: 17.49 | Přečteno: 238 | Diskuse

Jan Dvořák

Zaplatit pár tisíc za nezveřejnění intimních záběrů z web kamey se bohatě vyplatí

Pokud jste v rámci celoplošné akce dostali jste-email, který vás pod pohrůžkou nepříjemné sankce vyzývá k neprodleně platbě – a nemáte na ni – zkuste sousedskou bezúročnou půjčku.

17.2.2019 v 8:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 93 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nosatá třináctka

V roce 1963 mi bylo třináct let. Od září jsem nastoupila do osmé třídy do ZŠ v Uhelné Příbrami. Doktoři mi totiž doporučili kvůli průduškám vyměnit Kolín za venkov a na této ZŠ dělal ředitele můj strýc, takže to šlo bez problémů.

16.2.2019 v 23:19 | Karma článku: 16.50 | Přečteno: 345 | Diskuse

Vilém Ravek

Učitel se má stejně dobře jako Jan Hus v Kostnici,

neboť stojí na hranici šílenství, trpí syndromem vyhoření a jde po něm koncil složený z rodičů, inspektorů , mecenášů a žáků s poruchami chování.

16.2.2019 v 18:42 | Karma článku: 25.69 | Přečteno: 573 | Diskuse
Počet článků 53 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1733

Jsem pravicový konzervativec a přesto altruista, táta a děda, lyžař a vodák. Profesí jsem krizový manažer, stratég a taky generální ředitel a předseda dozorčí rady VZK Group.
Stát stále posiluje svou moc a svoboda podnikání se tenčí. Proto je nutné hájit práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu. Je třeba vrátit společnost k zdravému stavu, kdy občané o sobě rozhodují svébytně a stát jim do toho nemluví.
Snažím se aktivně pracovat ve prospěch podnikatelů, proto jsem založil a řídím dvě organizace, Podnikatelské odbory a Asociaci podnikatelů a manažerů.
Radomil Bábek

radomil.babek@podb.cz

Najdete na iDNES.cz