Inkluze jako zlaté tele nebo rasismus státních úředníků?

29. 02. 2016 9:00:00
Podle reportáže v ČT vytvořili v Krásné Lípě dvě první třídy, a jednu z nich výhradně z romských dětí. Rasismu nebo odpovědné chování učitelů a ředitelky školy?

Integrovat zdravotně postižené děti, jistě s ohledem na závažnost postižení, mezi děti zdravé, může být velmi žádoucí a přínosné. Pro obě skupiny dětí. To se ovšem děje a nepotřebujeme na to zákon.
Jiné to ovšem je s inkluzí skupin se zcela rozdílným potenciálem učení, s rozdílným sociálním zázemím. To nám nechtě dobře ukázali Česká školní inspekce a ministerstvo školství v reportáži České televize (Události, 26. 2. 2016).

V Krásné Lípě vytvořili dvě první třídy - jednu z romských dětí, druhou z dětí ... jaký je vlastně politicky korektní název? České děti, bílé děti, neromské děti? Budu jim říkat Češi. V reportáži zazněla až rozhořčená slova státních úředníků, jeden dokonce mluvil rovnou o segregaci. Z ředitelky školy udělali nenápadně a pod čarou rasistku. Ten pravý, ovšem skrytý rasismus možná předvedla právě školní inspekce a ministerští úředníci. To oni rozlišují podle barvy kůže, a vnímají rasu či etnikum jako zásadní informaci. Tak to přesně je rasismus. Kdyby se zajímali o existenci jiných hodnotících kritérií, pak by možná dopěli k závěru, že tím primární společným jmenovatelem v obou skupinách mohla být třeba připravenost ke školní docházce, úroveň dovedností požadovaných v mladším školním věku, sociální a hygienické návyky. Rasisticky uvažující člověk však jako první vidí právě rasu.

Podívejme se na věc střízlivě. Lze předpokládat, že v Krásné Lípě nejsou na radnici ani ve škole žádní rasisté. Je možný také úplně jiný scénář, než jaký nám předložili státní úředníci. Zkusím jej napsat, protože mi připadá pravděpodobnější, nežli rasismus v první třídě školy obecné. Mohlo to být třeba takto:

Při zápisu dětí do první třídy se hodnotí připravenost ke školní docházce. Jistě ji hodnotili i učitelé z Krásné Lípy, a mohlo se ukázat, že v potenciálu dětí jsou velké rozdíly. Ne náhodou se pak ve skupině nepřipravených mohly ocitnout děti romské. Často neumí dobře česky, často nemají základní sociální a hygienické návyky. Jistě to neplatí pro všechny stejně, je to však celkem rozšířený jev.Jen se o tom veřejně nemluví, je to takové naše malé tajemství. Odpovědnost za to, jak jsou děti připravené či nepřipravené ke školní docházce nesou jejich rodiče. To se ovšem také nesluší říkat. Je tedy možné, ba dokonce pravděpodobné, že kritériem rozdělení dětí do dvou skupin nebyla rasa nebo příslušnost k etniku, jak tvrdí státní úředníci, ale prosté hodnocení připravenosti ke školní docházce. A pokud jsou v úrovni připravenosti výrazné rozdíly, nelze děti smíchat, protože pak by se s takovými třídami v běžné základní škole nedalo pracovat.

Co se stane, když sloučíte dvě skupiny s výrazně rozdílným potenciálem? Lidskoprávní aktivisté by nás rádi přesvědčili, že to pomůže těm slabším, a na ty s vyšším potenciálem to nebude mít negativní vliv. Opak je pravdou. Každý kantor, manažer či trenér vám potvrdí, že v drtivé většině případů spíše slabí stáhnou dobré na svou úroveň, než by silní vytáhli výše ty slabé. Řešením může být intenzivní práce se skupinou s nižším potenciálem, aby se dotáhla na úroveň skupiny druhé. To se ovšem opět neobejde bez spolupráce s rodiči. Ti musí doma s dětmi pracovat - číst, počítat a psát. Povídat si s nimi o škole, kupovat jim knihy, prostě pomáhat jim rozvíjet se. To však v sociálně slabých rodinách není příliš populární. Často tam převládá postoj, že ONI (dosaďte si: stát, učitelé, úředníci, ...) se musí snažit a něco s TÍM dělat.

Pokud by v případě, jako je Krásná Lípa, došlo k sloučení, nebude to pomoc jedněm, ale poškodí to druhé. Tak to je mi pěkná inkluze.

P.S. Budu si dělat čárky, kolikrát budu nařčen z rasismu.

Autor: Radomil Bábek | pondělí 29.2.2016 9:00 | karma článku: 33.13 | přečteno: 902x

Další články blogera

Radomil Bábek

Digitalizace státní správy? Fraška po česku

Ministryně Nováková se chlubí, že „Digitalizací státní správy dochází k snižování administrativní zátěže.“ To ovšem zní většině podnikatelů a živnostníků jako provokace.

16.2.2019 v 9:09 | Karma článku: 25.16 | Přečteno: 689 | Diskuse

Radomil Bábek

Andrej Babiš je týral , teď sází na stockholmský syndrom

Andrej Babiš nedělá nic, co by mu nepřineslo osobní prospěch. Potřebuje se udržet u moci nebo, pokud by to bylo možné, svou moc ještě navýšit. Teď můžeme sledovat jeho snahu opět si získat přízeň živnostníků.

7.2.2019 v 9:50 | Karma článku: 38.64 | Přečteno: 3443 | Diskuse

Radomil Bábek

Spojené státy evropské: Naivita nebo zlý úmysl?

Stále častěji se objevují lidé, kteří tvrdí, že federalizace Evropy by nemusela být špatná, případně rovnou mluví o Spojených státech evropských. Kdo to říká? Stará garda levičáků v EU a jejich dorost. Pokusím se tomu oponovat.

23.11.2018 v 9:00 | Karma článku: 31.02 | Přečteno: 630 | Diskuse

Radomil Bábek

Sociopat u moci? Zle, matičko, zle …

Pokud se sociopat, člověk bez svědomí a studu, dostane do vrcholových pater společnosti, je zle. To je situace extrémně nebezpečná a společnosti může jít o přežití. Hrůza pomyslet, že by se takový člověk stal třeba premiérem.

16.11.2018 v 17:45 | Karma článku: 34.78 | Přečteno: 2189 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

I v hidžábu je krásná. Bez něj ale mnohem krásnější

Vzpomínáte na loňskou hidžábovou revoltu v Íránu? Během protivládních nepokojů našlo několik mladých žen odvahu: sundaly na veřejnosti muslimský šátek a neohroženě s ním mávaly ve vzduchu.

17.2.2019 v 8:40 | Karma článku: 9.85 | Přečteno: 132 | Diskuse

Jiří Ručka

Další absurdní a zbytečné nařízení Bruselu vzejde v platnost 20. května 2019.

Na různé hloupé až bizarní nařízení bruselského „velkovévodství“ už jsme si pomalu zvykli, ale to, které začne platit v květnu tohoto roku, je slušně řečeno kuriózní.

17.2.2019 v 8:15 | Karma článku: 24.70 | Přečteno: 697 | Diskuse

Jan Dvořák

Zaplatit pár tisíc za nezveřejnění intimních záběrů z web kamey se bohatě vyplatí

Pokud jste v rámci celoplošné akce dostali jste-email, který vás pod pohrůžkou nepříjemné sankce vyzývá k neprodleně platbě – a nemáte na ni – zkuste sousedskou bezúročnou půjčku.

17.2.2019 v 8:14 | Karma článku: 7.97 | Přečteno: 209 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nosatá třináctka

V roce 1963 mi bylo třináct let. Od září jsem nastoupila do osmé třídy do ZŠ v Uhelné Příbrami. Doktoři mi totiž doporučili kvůli průduškám vyměnit Kolín za venkov a na této ZŠ dělal ředitele můj strýc, takže to šlo bez problémů.

16.2.2019 v 23:19 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 374 | Diskuse

Vilém Ravek

Učitel se má stejně dobře jako Jan Hus v Kostnici,

neboť stojí na hranici šílenství, trpí syndromem vyhoření a jde po něm koncil složený z rodičů, inspektorů , mecenášů a žáků s poruchami chování.

16.2.2019 v 18:42 | Karma článku: 26.54 | Přečteno: 593 | Diskuse
Počet článků 53 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1734

Jsem pravicový konzervativec a přesto altruista, táta a děda, lyžař a vodák. Profesí jsem krizový manažer, stratég a taky generální ředitel a předseda dozorčí rady VZK Group.
Stát stále posiluje svou moc a svoboda podnikání se tenčí. Proto je nutné hájit práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu. Je třeba vrátit společnost k zdravému stavu, kdy občané o sobě rozhodují svébytně a stát jim do toho nemluví.
Snažím se aktivně pracovat ve prospěch podnikatelů, proto jsem založil a řídím dvě organizace, Podnikatelské odbory a Asociaci podnikatelů a manažerů.
Radomil Bábek

radomil.babek@podb.cz

Najdete na iDNES.cz